ANA OKULUNA HİÇ GİDEMEYEN ÇOCUĞA YAZ AYINDA YOĞUNLAŞTIRILMIŞ ÜCRETSİZ EĞİTİM

Öğrencilerin hazırbulunuşluklarını arttıran, sosyal yönden, zihinsel ve iletişim açısından geliştiren okul öncesi eğitimi çocukların eğitim hayatları için çok önemlidir. İlkokula okul öncesi eğitimini alarak gelen ve hiç okul öncesi eğitimi almadan gelen öğrenciler arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır. Okula uyum konusunda, iletişim becerileri konusunda, zihinsel hazırbulunuşluk açısından ve sosyal zeka açısından okul öncesi eğitimi alarak gelen öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha iyi durumda oldukları gözlemlenmektedir.

Hala bir çok öğrencinin okul öncesi eğitimini hiç almadan ilkokula kayıt yaptırdığı verileri karşısında Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda da sene içerisinde velilerin bilgilendirilmesi ve okul öncesi eğitimin öneminin anlatılması çalışmaları sonrasında hala kayıt yaptıramayan öğrenciler ve Suriyeli mülteci öğrenciler için yoğunlaştırılmış yaz kursları açmaya karar verdi.

Şu an için 5 yaş çocuklarda okul öncesi eğitime devam etme oranı %84’tür. Bu oranı daha yükseklere çekmek ve sonraki aşamada okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmek için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar sürerken gelecek eğitim-öğretim döneminde ilkokul başlayacak öğrenciler içinde Temmuz ve Ağustos aylarında 2 aylık yoğunlaştırılmış ücretsiz anaokulu eğitimleri düzenlenecektir. Bu yoğunlaştırılmış eğitimlere daha önce okul öncesi eğitimleri hiç almamış öğrenciler başvuru yapabileceklerdir. Bu eğitimlere daha fazla katılımı sağlayabilmek için kırtasiye ve beslenme desteğinin de sağlanacağı duyurulmuştur.

Suriyeli Çocuklar da Eğitimlere Katılacak

2 ay sürecek olan bu eğitimlere Türkiye’deki Suriyeli öğrenciler de katılabileceklerdir. Yoğun nüfuslu 26 ilde başvuran Suriyeli öğrencilerin kırtasiye ve beslenme masrafları da Avrupa Birliği fonlarından karşılanacaktır. Diğer illerden başvuran Suriyeli öğrencilerin giderleri ise yine bakanlıkça karşılanacaktır.

Bu eğitimlerin verileceği okul öncesi okullara gerekli materyal desteğinin de sunulacağı duyurulmuştur. Görev alacak öğretmenler içinde günlük eğitim akışları ve eğitim kartları hazırlanmıştır.

Eğitimlere Katılabilmek İçin

Bu eğitimler hazırlanan yönetmelik gereğince her ilde zorunlu olarak açılacaktır. Belirlenen 26 ilde ön başvuru alınmış, 50 bin öğrencinin talebi alınmıştır. Çocuklarını bu eğitimlere kaydetmek isteyen veliler Haziran ayı sonunda adreslerine yakın okullardan veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden başvuru yapabileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest