Arama Motorlarını Etkili Kullanma Yöntemleri

Kuşkusuz interneti her gün saatlerce kullanıyoruz. Bu kullanımın büyük çoğunluğunu belki de arama motorları üzerinde içerik aratarak geçiriyoruz. Peki, arama motorlarını doğru ve etkili kullanarak aradığımız içeriği daha kısa sürede ve doğru olarak bulmak mümkün mü? Tabi ki de mümkün. Şimdi gelin arama motorları nasıl kullanılır inceleyelim.Aradığımız içeriği özetleyen basit anahtar kelimeler kullanın.

1.Aradığımız içeriği özetleyen basit anahtar kelimeler kullanın.
Arama yaparken aradığımız içerik ile ilgili sık kullanılan anahtar kelimeleri tercih edin. Örneğin ”İlçe kütüphanesine nasıl giderim ?” ile arama yapmak yerine “Hendek ilçe kütüphanesi” şeklinde arama yapmak daha doğru olacaktır.Belirli bir web site grubunda içerik arıyorsak bunu arama metninde belirtin.

2. Belirli bir web site grubunda içerik arıyorsak bunu arama metninde belirtin.
Sadece org, gov, com site uzantılı sayfalarda arama yapmak istiyorsak arama metni içerisinde bunu “site:” filtreleme aracı kullanarak belirtin. Örneğin  “Site: com kod editörü“.

3. Arama yaparken kullandığımız anahtar kelimelere ek yapmak için operatörlerden faydalanın.
Aradığımız içerikle ilgili birçok anahtar kelime olabilir. Anahtar kelime kullanımı içeriği filtreleyerek doğru içeriğin listelenmesini sağlar. Kullandığımız anahtar kelimeler arasına “+”, “and” ya da “&” operatörlerini kullanarak etkili arama sonucu edinin. Örneğin “araba + mavi”.

4. İstemediğiniz arama sonuçlarını belirtin.
İstenmeyen içeriklerin listelenmesini önlemek için arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz özellikleri eksi “-” işareti kullanarak belirtin. Örneğin ”araba – mavi”.

5. Arama metnini sıraya koyun.
Aradığımız içeriği doğru sıralı şekilde listelemek için arama metnini tırnak işareti içerisine alın. Örneğin mavi + araba şeklinde arama yapmak yerine “mavi + araba” şeklinde aram yapın.

6. Joker karakter kullanın.
Arama yaparken bir metnin, şiirin ve ya şarkının tamamı aklımıza gelmemiş olabilir. Bunun için * işaretini kullanarak boşluğu tamamlayın. Örneğin “kaç yıl oldu * köyden göçeli”.

7. Doküman arıyorsanız uzantısını belirtin.
Aramış olduğunuz dokümanın uzantısını belirterek sadece istenilen sonuçları listeleyin.  Örneğin “filetype:docx  matematik ders notları”.

8. Aynı içeriği benzer sitelerde aratın.
Konu ile ilgili aynı içeriğe sahip farklı siteler listelemek istiyorsanız “related:” parametresini kullanın. Örneğin “related:egitimklavuzu.com kodlama”.

9. Başlıkları aratın.
Sayfa içerisindeki metinlerde değil sadece içerik başlıklarında arama yapmak istiyorsak bunu “intitle:” parametresiyle belirtin. Örneğin “intitle: hareket sensörü”.

10. Linkleri listeleyin.
Eğer bir link araması yapmak istiyorsak “inurl:” parametresini kullanarak aramayı filtreleyin. Örneğin “inurl:hareket-sensörü”.

Yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarından aramamıza uygun olanlarını kullanarak daha etkili ve doğru içerikleri listeleyebilir ve zamandan tasarruf edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest