Arduino Proje 7 – Park Sensörü Uygulaması

Daha önce kullanmış olduğumuz Buzzer, Led ve HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörünü kullanarak bir park sensörü yapacağız. Park sensörümüzün çalışma mantığı mesafe değerimiz 40 cm ve daha az ize kırmızı led yanıp buzzerdan uyarı vereceğiz, eğer mesafe değerimiz 40 cm’den büyük ise yeşil ledimiz yanacak ve bize her şeyin yolunda olduğunu belirten uyarıyı verecek. Şimdi gelin malzemelerimizi inceleyelim.

Gerekli Malzemeler;

  • Arduino Uno R3,
  • Breadboard,
  • 1 Adet Yeşil LED,
  • 1 Adet Kırmızı LED,
  • Buzzer ve
  • HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü.

Öncelikle aşağıdaki devre şemamızı inceleyelim. Devremizi tasarlarken ilk olarak devre elemanlarını yerleştirip daha sonra bağlantılarını yapmak tüm devreyi görmemiz açısında yararlı olacaktır. Bu sebeple öncelikle LED’lerimizi, Buzzer ve Mesafe Sensörünü Breadboard üzerine yerleştirelim. Daha sonra Arduino’dan 5 V çıkışından Jumper kablo ile Breadboardın  +(artı) pinlerine, yine Arduino’nun GND çıkışından Jumper kablo ile Breadboardın  -(eksi) pinlerine bağlantımızı yapalım. Bu bağlantılardan sonra tüm devre elemanlarımızın GND bağlantılarınızı yapabiliriz. Buzzer ve LED’lerin –(eksi) uçlarına, mesafe sensörünün ise GND ucuna bu bağlantıları gerçekleştirelim. Daha sonra breadboard üzerine getirdiğimiz 5V çıkış enerjisini mesafe sensörümüzün VCC pinine bağlayalım. Buzzer ve LED’lerin enerjisini kontrol etmek istediğimizden yani istediğimiz zaman yanıp sönmelerini ve ses sinyali yollamasını istediğimizden dolayı sırasıyla Kırmızı LED, Yeşil LED ve Buzzerımızı 5,6 ve 7 numaralı digital pine bağlıyoruz. Mesafe sensörümüzden değer almak için ise Trig pini 13 nolu dijitap pine, echo pini ise 12 nolu dijital pine bağlayarak devre şemamızı tamamlıyoruz.

Arduino Park Sensörü Devre Şeması

Kodları inceleyecek olursak, robotlar menüsünden “ultrasonik 13 terik pini 12 okuma pini” kodunu alrak veri-blok sekmesinde oluşturduğumuz mesafe değişkeninin içine eşitliyoruz. Bu sayede okuduğumuz değer artık mesafe değişkeninin içerisine gelecek. Mesafe değerimiz 40’dan küçük ise 5 nolu dijital pini yüksek yaparak Kırmızı LED’i yakıp, 6 nolu dijital pini düşük yaparak Yeşil LED’i söndürüyoruz ve 7 nolu dijital pinden ise Buzzerımıza ses sinyali yolluyoruz. Eğer mesafe değişkenimiz 40’den büyük ise 5 nolu dijital pini düşük yapıp Kırmızı LED’i söndürüp, 6 nolu dijital pini yüksek yaparak Yeşil LED’i yakıyoruz. Bütün bu işlemlerin sürekli devam etmesi için yani mesafe değerinin sürekli ölçülerek bize uyarı vermesi için tüm kodları sürekli tekrarla ile döngüye sokuyoruz.

Arduino Park Sensörü mBlock Kodları

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak aktarabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle, herkese iyi kodlamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest