İDEAL BESLENME ÇANTASI

Sevgili anneler ve babalar çocuklarımızın gelişimleri için oldukça önemli olan beslenme ihtiyacını en doru şekilde nasıl karşılayacağımızı tam olarak bilemeyebiliyor bilsekte çoğu zaman dikkat etmeyebiliyoruz. Bir eğitimci olarak çocukların ne denli yanlış beslenme alışkanlıkları olduğunu çok yakından görüyorum. Okul çağındaki çocukların yarısından fazlası doğru beslenememekten aşırı kilolu veya aşırı zayıf durumdadır. Türkiye de yapılan bir araştırmaya göre ilkokul seviyesindeki öğrencilerin %20 si aşırı kilolu ve şişmandır. Bu veriler bizleri çocuklarımızın gelişimleri için düşündürmelidir. Ülkemizde çoğumuzun evinde yemek piştiğini ve ev yemeklerinin yenildiğini biliyoruz. Her ne kadar zararlı yeme alışkanlıklarımız olsa da çoğunlukla çorbasıyla, salatasıyla, yemeğiyle çeşitli gıdaları evlerimizde alıyoruz. Ancak bugün burada asıl bahsedeceğimiz konu sağlıksız beslenmenin çok yüksek olduğu okulda beslenme.

Öğrencilerimiz zihinsel olarak çok fazla çaba sarf ettikleri, koşup oynadıkları ve sürekli aktif oldukları bir ortam olan okullarda çok fazla enerji harcamaktadırlar.  Daha ilk derslerden düşen enerji seviyelerini ise kantinlerden-marketlerden aldıkları aburcuburla yükseltmeye çalışmaktadırlar. Anne babalar olarak çocuklarımıza beslenme çantası hazırlamamak için çok ciddi ve geçerli olduğunu düşündüğümüz bazı sebeplerimiz var. Çocuğum hazırladığım beslenmeyi yemiyor, Çocuğum evde hazırladığım şeyleri sevmiyor, Sabah erkenden kalkmak zor geliyor, Kantin malzemelerinden başka şey yemez ki, Arkadaşlarının arasında küçük düşmesin vs. Ancak dışarıdan satın alınan hazır ve paketli gıdaların içerisindeki gıda terörünü bilsek belki de bir daha hiç beslenmesiz göndermeyiz. Çocuğunuz sabah mümkünse evde kahvaltı yapıp çıksın. İkili öğretim gören bir okulda öğrenim görüyor ve çok erken çıkıyorsa kahvaltısını yanına götürsün.

BESLENME ÇANTASINDA NE OLMALI

Yazının bu kısmında uzmanların görüşlerini dikkate alarak vücudun vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat ihtiyaçlarına göre önerilerde bulunacağız. Sıra ile beslenme çantasında nelerin olması gerektiğini sayalım.

 • Çocukların kalsiyum ihtiyacı için süt, yoğurt veya peynir,
 • Vitamin ihtiyacı için meyve ve sebze,
 • Protein ihtiyacı için et, balık, tavuk veya yumurta,
 • Karbonhidrat ihtiyacı için ekmek, Anında enerji için kuruyemiş; ceviz, fındık, badem, kuru meyveler.

ÖRNEK BESLENME ÇANTASI

 • Bir şişe süt, ayran, yoğurt veya peynir (kahvaltıda neler olduğuna göre tercih edilmelidir)
 • Evde kendinizin yaptığı köfte (satın alınan salam, sosis, sucuk yerine daha sağlıklı olacaktır)
 • Haşlanmış yumurta, zeytin, reçel
 • Sebze (havuç, domates, salatalık, biber)
 • Meyve (portakal, elma, mandalina, erik, şeftali, muz, dilimlenmiş ananas, üzüm vs.)
 • Ekmek (tam tahıllı, kepekli ekmek tercih edilmeli veya İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ürettiği altın çörek benzeri küçük çörekler yapıp her gün 1-2 adet koyabilirsiniz)
 • Kuru yemiş ve kuru meyveler (fındık, ceviz, badem, kuru üzüm, kuru incir, hurma vs)
 • Sıvı (sürekli zihinsel ve fiziksel aktiviteler içerisinde olacağı için çok önemlidir. Su, taze sıkılmış meyve suyu, hoşaf suyu, hazır alınmamış süt vb)

Bu saydığımız ürünlerden her gün birkaç tanesini seçerek en sağlıklı beslenme çantasını oluşturabiliriz. Yukarıda saydığımız ürünlerin miktarını çocuğunuzun ihtiyacı oranında koymanız önemlidir. Hepsini bir günde koymak veya fazlaca koymak israf yahut şişmanlığa yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest