Milli Eğitim Bakanlığı 2019 İl İçi Yer Değiştirme Merak Edilenler

21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuruların alınacağı duyurulmuştur.

29 Mayıs 2019 tarihine kadar ise Valiliklerce atamalar gerçekleştirilecektir.

İlişik kesme işlemleri 14 Haziran itibari ile başlayacaktır.

Kimlerin il içi yer değiştirmeye başvurabileceği konusuna gelecek olursak. Bulunduğu ilçede atama yılınını 30 Eylül tarihi itibari ile 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar başvuruda bulunabileceklerdir. Bu sene için örnek verecek olursak 30 Eylül 2019 tarihinde bulundukları kurumda 3 yılını tamamlamış olan kişilerin başvurusu alınacaktır.

Zorunlu hizmet yılını tamamlamış olan öğretmenler herhangi bir hizmet bölgesine atama isteyebilecek iken zorunlu hizmet yılını tamamlamamış olan öğretmenler ise zorunlu hizmetlerini tamamlayabilecekleri bir okula atama isteyebileceklerdir.

Atamaya ilişkin hizmet puanlarının hesaplanmasında atama yapılacak olan tarih baz alınacaktır. Bu sene için atama yapılacak tarih 24 Mayıs olduğu için 24 Mayıs 2019 tarihi itibari ile toplam hizmet puanı baz alınacaktır.

Atamalarda hizmet puanına göre tercihlerde öncelik sağlanacaktır. Aynı anda aynı hizmet puanına sahip 2 kişinin 1 okulu tercih etmesi durumunda hizmet süresi fazla olana öncelik verilecektir. Eşitlik devam ederse ikisi arasında kura ile atama yapılacaktır.

Norm fazlası durumundan dolayı okullarını değiştirmek zorunda kalan öğretmenlerin eski ve yeni okulundaki hizmet süreleri birlikte değerlendirilir. Örneğin eski okulunda 1 yıl çalıştıktan sonra norm fazlalığı durumundan dolayı resen veya tercihle okul değiştirip yeni okulunda da 2 yıl görev yapan bir öğretmen için eski ve yeni okulundaki görev süresi toplamı 3 yıl olduğu için il içi yer değişikliğine başvurabilecektir.

3 yıl çalışma süresi tamamlama şartı aranmayacak durumlar da vardır. Bunlar;

  • Adaylığını atama süreleri içinde tamamlamış olan ve 1., 2., 3. hizmet bölgelerinde çalışmakta olup zorunlu hizmet bölgelerini tercih etmek isteyenler.
  • Halen idare görevinde olup idari görevden istifa ederek öğretmenliğe geçmek isteyenler.
  • Norm fazlası durumunda olanlar.

Atamalar iptal ettirilebilir mi? Diyelim ki il içi yer değiştirme tercihi yaptınız ve çıktı ama siz vazgeçtiniz gitmek istemiyorsunuz iptal ettirilebilir mi? Atamalar yapıldıktan sonra iptal ettirilmesi mümkün değildir. Sadece bazı yıllarda bakanlık tek seferliğe mahsus iptal ettirme hakkı tanımış olsa da bu karar sadece o yıl için geçerlidir. ve genel olarak iptal hakkı bulunmamaktadır.

Askerlikte geçirilen süreler, acemi birliği hariç, 3 yıllık sürenin içinde sayılmaktadır. Kısa dönem askerlikte ise izinli sayıldığı için 3 yıllık süreye dahil edilmemiştir. Asker öğretmenlik ise 3 yıllık süreye dahildir.

4., 5. veya 6. hizmet bölgelerinde zorunlu hizmetini yapmakta olan öğretmen 3 yılını tamamladıktan sonra il içi başvurularında dilediği herhangi bir zorunlu hizmet bölgesini tercih edebilir. Burada önemli olan gene zorunlu hizmet alanı olmasıdır. Örnekle açıklamak gerekirse 4-5-6. hizmet bölgelerinin herhangi birinden 4-5-6. hizmet bölgelerinden herhangi birine yer değiştirme yapılabilir.

Aylıklı doğum izninde bulunan öğretmen il içine başvurabilir. Aylıksız izinde bulunan öğretmen ise aylıksız izninin 30 Eylül itibari ile biteceğini belgelerse il içine başvurabilir. Belgeleyememesi halinde il içi yer değiştirmeye başvuramaz. Ya da 30 Eylül itibari ile izninin biteceğini belgeledi fakat 1 Ekim de göreve başlamamışsa ataması iptal edilir.

Askerde olan ve şartları sağlayan öğretmenler 30 Eylül itibari ile askerlik sürelerinin bitip göreve başlayacaklarını belgeleyebilirlerse il içi yer değiştirmeye başvurabilirler. Ancak 1 Ekim itibari ile göreve başlamazlarsa atamaları iptal edilir.

İl içi yer değiştiren öğretmenler aynı yıl içerisinde yapılan il dışına başvuramazlar. Ancak bir sonraki il dışına başvurabilirler. Mazeret durumları ayrı tutulmuştur. Mazeret durumlarında eski ilçelerine geri dönem veya il dışı yer değiştirme yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest