Teknoloji Tasarım Dersi İçin 3 Boyutlu Çizim Araçları

3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması sonucu daha da cazip hale gelen 3 boyutlu tasarım özellikle Teknoloji ve Tasarım dersi kapsamında oldukça fazla tercih edilmekte. Gelişen imkânlar doğrultusunda öğrencilerin de derse güdülenmesi ve ders dışı zamanlarda da ilgi duydukları bu alanla alakalı içerik üretebilecekleri birçok program bulunsa da, kullanım kolaylığı ve işlevselliği de düşünüldüğünde bu programlardan ikisi oldukça öne çıkıyor.  Şimdi bu iki tasarım aracını birlikte tanımaya çalışalım.

İlk aracımız Tinkercad. Bilgisayara herhangi bir kurulum dosyası indirmeden, kurumsal sayfası üzerinden kullanıcı profili tanımlayarak tasarım yapmaya başlayabiliriz. Bu özelliği sayesinde fiziksel bir belleğe projelerimizi yedeklemeye gerek kalmadan internet erişiminin olduğu her yerde projelerimize ulaşmak mümkün. Üstelik kayıt yapmak da oldukça kolay ve hatta Google, Facebook gibi belli başlı sosyal medya hesapları ile de giriş yapmamıza olanak tanıyor. Oturum açtığımızda sol taraftaki kullanıcı profilimizin altında iki seçenek karşımıza çıkıyor. 3D tasarım seçeneği ile yeni tasarımlar oluşturup mevcut tasarımlarımıza erişebiliriz. 3D tasarım yaparken de belli başlı geometrik nesneler başta olmak üzere birçok kolaylığı bize sunarak etkileyici tasarımlar yapmamıza imkân sağlıyor. Ayrıca 3D tasarımın yanı sıra Circuits seçeneğini seçerek açılan sayfada Arduino kodlama simülasyonları da gerçekleştirmemiz mümkün. Devre şemamızı bize sunduğu birçok robotik ve elektronik araç ile oluşturduktan sonra içerisinde barındırdığı editör sayesinde iste kod bloklarıyla ister Arduino dili kodlarıyla simülasyonu çalıştırmamız mümkün. Dışa aktar seçeneği ile proje dosyalarımızı bilgisayarımıza da kaydedebilmekteyiz.

İkinci aracımız ise Google tarafında geliştirilen Sketchup. Laboratuvar ortamındaki bilgisayarlarımız yakın teknolojiyi destekler cinsten değilse, bilgisayarlarımızı yormadan rahatlıkla 3D tasarımlar gerçekleştirebilir ve 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alabiliriz. İçerisinde barındırdığı birçok araç sayesinde profesyonel tasarımlar yapmamız oldukça mümkün. Tinkercad’e göre ekran kartını yormadan çalışması oldukça avantaj sağlamakta. Kullanımı kolay olması sayesinde 7. ve 8. sınıf düzeydeki öğrencilerin oldukça rahat kullanabilmesi bir diğer avantajı olarak sıralanabilir.

Teknoloji ve Tasarım derslerimizi STEM eğitimine uygun gerçekleştirmemizi sağlayan bu iki araçtan kendimize uygun olanı seçerek etkileyici ders ortamı oluşturabilir ve öğrenci merkezli öğretimler sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest